Powrót   Forum CDRinfo.pl > Archiwizacja - Dyski twarde, SSD, pendrive, karty pamięci > Dyski twarde, SSD - Problemy, porady, software

Dyski twarde, SSD - Problemy, porady, software Tematy dotyczące problemów, porad i oprogramowania przeznaczonego dla dysków twardych oraz SSD.



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Ocena dyskusji Tryby wyświetlania
Stary 06.05.2010, 14:01   #1
tman
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 06.05.2010
Posty: 7
tman w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Exclamation Partycjonowanie 3 dyski jak optymalnie?

Witam,

aktualnie mam w systemie (V64) system i dane na macierzy RAID (stripping) złożonej z dwóch barracud 7200.11, 250GB każda.


Aktualny wynik z HD Tune w załączniku - czyli chyba bez rewelacji - szczególnie że jest to macierz STRIPPING..

Chcę dokupić jakiś nowy dysk (pewnie coś 1TB) i postawić system od nowa, przy okazji przechodzac na W7 (mam już kupioną wersję Professional, jeszcze nie instaluję bo najpierw chcę bebechy poukładać).

I pytanie o popartycjonowanie tego tak, żeby uzyskać możliwie wysoką wydajność.

Mój pierwszy pomysł był taki taki:

pozostawić RAID jak jest (co najwyżej usunąć partycje i zrobić jedną)
na nowy (jakiś szybki) dysk przenieść partycję z plikami użytkownika i plik wymiany

plus to rozdzielenie danych użytkownika od danych systemowych ale obawiam się o wydajność całościową (na jednym dysku będą dane użytkownika - czyli praca na plikach może być wolniejsza niż w przypadku RAID?)

Zakładam, że najwięcej obrabiam zdjęcia (wielkość 5-25MB) i rzadziej filmy, do tego oczywiście standardowa praca biurowa + outlook.

Mam płytę głównę (wiem że nie jest to szczy techniki) ASUS M2N-e i działam na zintegrowanym sterowniku RAID, procesro to Phenom 9850.

Dasię jakoś lepiej ustawić to wszystko?

Pozdrawiam,

Tomasz
Dołączone obrazki
File Type: png HDTune_Benchmark_NVIDIA__STRIPE___465.77G.png (43.4 KB, 100 oglądane)
tman jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 06.05.2010, 14:30   #2
Wawelski
Always newbie
 
Avatar użytkownika Wawelski
 
Data rejestracji: 14.11.2003
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 2,844
Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
Jak zależy Ci na szybkości, to kupiłbym jakiś mały, szybki dysk na system (SAS + kontroler, SSD, Raptor). I na tym systemowym jedna partycja (chyba, że miejsca wystarczy i będziesz chciał więcej systemów - to po jednym).
Te dyski co masz bym sprzedał i kupił 1TB F3 (jeszcze kaski powinno zostać) - i na nim zrobił trzy partycje:
1. Swap - tak z 8GB.
2. Programy i dane robocze (nic istotnego nie trzymam na C: - nie muszę się zastanawiać, co w razie formatu trzeba zachować). Zależy ile zajmuje Twój soft i dane obrabiane - pewnie z 32GB wystarczy.
3. Backupy/multimedia/archiwum itp. - specjalnie wydzielona, reszta dysku - żeby nie trzeba było jej defragmentować/backupować razem z bieżącymi rzeczami.
I częste backupy partycji 2 - na dysk zewnętrzny czy płytkę. Partycja systemowa - jeden backup jak system jest czysty i poukładany jak lubisz.
__________________
Ludzie tak bardzo lubią oszukiwać się wzajemnie, że wymyślili rząd, by robił to za nich.
WAŻNE
Wawelski jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 06.05.2010, 15:45   #3
tman
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 06.05.2010
Posty: 7
tman w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
Tak, zależy mi na szybkości - i trochę na wygodzie backupu.
Szczerze - o SSD jakoś nie pomyślałem, pomysł rzeczywiście rewelacyjny, ale jednoczesnie dość kosztowny (4 stówki za 32GB, mniejszych "na szybko nie widziałem). Zobaczę jak finansowo wygląda reszta rozwiązań (Raptor byłby ZAUWAŻALNIE szybszy?).

mojej parki raczej nie sprzedam - bo to chyba by grosze teraz kosztowało, lepiej chyba sobie "na wszelki" zostawić - zawsze 500GB...

a jaka mogłaby być optymalna konfiguracja na dyskach SATA (te które mam + jakiś dodatkowy...)? czy trzymać je spięte czy puścić oddzielnie..?
Może SSD (system) + RAID aktualny na dane? (tyle, że jak spojrzałem na HD tune to się podłamałem - MOCNO ZAUWAŻALNIE wolniejsze niż np F3, a to przecież RAID...)

Do backupów mam jeden sieciowy i dodatkowo jeden USB

Ostatnio zmieniany przez tman : 06.05.2010 o godz. 15:58
tman jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 06.05.2010, 16:22   #4
Wawelski
Always newbie
 
Avatar użytkownika Wawelski
 
Data rejestracji: 14.11.2003
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 2,844
Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
Niestety - najtańszy sensowny IMO SSD to OCZ Agility.
Od tego co masz, to nawet F3 byłby zauważalnie szybszy

Co do sprzedaży - sprawdź na allegro. Ale obstawiam, że za dwa dyski uzbierasz na 2x większy F3 (i szybszy niż Twój RAID).
__________________
Ludzie tak bardzo lubią oszukiwać się wzajemnie, że wymyślili rząd, by robił to za nich.
WAŻNE
Wawelski jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 06.05.2010, 19:11   #5
tman
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 06.05.2010
Posty: 7
tman w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
To jeszcze jedno, bo chcę się upewnić:

postawienie systemu na RAID 2xbarracuda + /USERS na czymś szybkim, powiedzmy F3 będzie GORSZYM rozwiązaniem niż postawienie WSZYSTKIEGO (system + dane) TYLKO na czymś szybszym (F3)?

jeśli tak to całkowicie muszę zweryfikować moje zdanie o moich dyskach...
tman jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 06.05.2010, 19:26   #6
Bartez
Team Member
Zlotowicz
 
Avatar użytkownika Bartez
 
Data rejestracji: 18.10.2002
Lokalizacja: malopolska
Posty: 4,175
Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>Bartez jest świetnie znany wszystkim <550 - 649 pkt>
Cytat:
Napisany przez tman Podgląd Wiadomości
tyle, że jak spojrzałem na HD tune to się podłamałem - MOCNO ZAUWAŻALNIE wolniejsze niż np F3, a to przecież RAID..
Jeżeli porównujesz z innymi wynikami, to zwracaj również uwagę na kontroler. Chipsety Intela są zazwyczaj bardziej wydajne, w porównaniu z tymi od Nvidii, JMicrona i innych wynalazków.

U mnie 2 dyski Samsung F3 500 GB w RAID0 na 6Gbps Marvellu osiągają ok. 200 MB/s. Na Intelu jest jakieś 100 MB/s więcej.
__________________
Pozdrawiam
Bartez

Ranking dysków twardych
Bartez jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 07.05.2010, 10:22   #7
tman
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 06.05.2010
Posty: 7
tman w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
To może inne rozwiązanie: jakiś w miarę dobry kontroller (tak na szybko: allegro.pl/item1024744555_kontroler_adaptec_serialata_ii_raid _1430sa_4porty.html), do tego RAID na dwóch F3 po 500GB... Rozwiązanie za 7 stówek...

fajnie by było do tego dorzucić SSD na system, ale trochę o tym poczytałem - i fajne toto, ale się "zużywa" - nie wiem tylko jak szybko... Czy komputer włączony 24/7 na takim dysku pociągnie 2-3 lata (zakładając wyłączoną defragmentację tego dysku i /TEMP oraz /USERS i /PROGRAMS na innym dysku?
tman jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 07.05.2010, 11:15   #8
Wawelski
Always newbie
 
Avatar użytkownika Wawelski
 
Data rejestracji: 14.11.2003
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 2,844
Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
Co do SSD - to przede wszystkim swapa lepiej trzymać na talerzowcu.
Co do programów nie wgryzających się w system i danych roboczych - jak w pierwszym moim poście.

Kontrolera SATA na PCIE ja bym nie kupował - już lepiej pomyśl o zmianie płyty (jak sprzedasz starą to pewnie nawet taniej wyjdzie).
Jak już chcesz kontroler - to brałbym SAS - drożej trochę wyjdzie, ale i szybciej i nie wyląduje w koszu/allegro po zmianie płyty
__________________
Ludzie tak bardzo lubią oszukiwać się wzajemnie, że wymyślili rząd, by robił to za nich.
WAŻNE
Wawelski jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 13.05.2010, 18:21   #9
tman
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 06.05.2010
Posty: 7
tman w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
ok - jeszcze rozwiązanie ze zmianą płyty - jaką wybrać?

zależy mi na:
RAID (dobry, szybki itp)
podstawka AM3 (teram mam phenoma)
DDR2 (też mam - 8 GB - szkda by było wyrzucać...)
dzwięk onboard
firewire byłoby miłe (czasami potrzebuje tego portu, teraz mam kontroler na PCI
SLI/crossfire byłoby miłe (właściwie wogóle nie gram, ale może kiedyś...)

??
tman jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 13.05.2010, 20:36   #10
Wawelski
Always newbie
 
Avatar użytkownika Wawelski
 
Data rejestracji: 14.11.2003
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 2,844
Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
Cytat:
Napisany przez tman Podgląd Wiadomości
podstawka AM3 (teram mam phenoma)
DDR2 (też mam - 8 GB - szkda by było wyrzucać...)
To się wyklucza. AM3=DDR3
__________________
Ludzie tak bardzo lubią oszukiwać się wzajemnie, że wymyślili rząd, by robił to za nich.
WAŻNE
Wawelski jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 17.05.2010, 19:01   #11
tman
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 06.05.2010
Posty: 7
tman w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
jasne - nie pomyślałem...
a AM2+?
tman jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 17.05.2010, 19:17   #12
Wawelski
Always newbie
 
Avatar użytkownika Wawelski
 
Data rejestracji: 14.11.2003
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 2,844
Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>Wawelski jest klejnotem wśród średnio znających się "w temacie" <250 - 349 pkt>
Jak nie jesteś maniakiem gier, to polecam coś na 790GX. Całkiem przyzwoita grafa zintegrowana a do tego możliwość odblokowania rdzeni (z wyjątkiem niektórych kastratów - jak np. mój DKA790GX - który coś ma nie podłączone z chipsetu).
__________________
Ludzie tak bardzo lubią oszukiwać się wzajemnie, że wymyślili rząd, by robił to za nich.
WAŻNE
Wawelski jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 19.05.2010, 08:10   #13
tman
Nowy na forum
 
Data rejestracji: 06.05.2010
Posty: 7
tman w tym momencie nie ma Reputacji dodatnich ani ujemnych <0  pkt>
fanem gier nie jestem - czasami tylko różne "browserskie" jak mam chwilę z którą nie mam co zrobić (rzadko)


Aktualnie mam Radeona 5670 PCI-E i pewnie nie chcę go zmieniać - a pewnie będzie lepszy od większości zintegorwanych... Mam też czteroddzeniowca 9850 - też na dłużej i pewnie niewiekle da się w nim odblowować...

Zależy mi na szybkim (szybszym) raidzie - pozostałe rzeczy mile widziane ale nieobowiązkowe...

Mam także 8GB DDR2 którą pewnie też bym zostawił (bo wymiana byłaby chyba nieopłacalna - i ekonomicznie i wydajnościowo).

Aha - i dziękuję za pomoc...
tman jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post


Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport

Podobne dyskusje
Dyskusja Autor Forum Odpow. Ostatni Post
Szukam Pracy zick Humor 58 08.11.2023 11:30
Ciekawe powiedzenia, cytaty, śmieszne stwierdzenia andrzejj9 Humor 34 16.03.2019 14:39
Przykład jak mozna zarobic na naiwnosci ludzi Ice Off topic 7 03.10.2005 00:41
Powtórka z historii - trochę długie para Off topic 63 01.09.2005 09:50
Poradnik Dla Chakerow Igloo Off topic 16 22.07.2004 19:44


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 10:42.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.