Powrót   Forum CDRinfo.pl > Różne > Off topic

Off topic Forum poświęcone wszelkim innym tematom.



Witaj Nieznajomy! Zaloguj się lub Zarejestruj

Zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do dodatkowych opcji, lepszej wyszukiwarki oraz mniejszej ilości reklam. Rejestracja jest całkowicie darmowa!

Odpowiedz na post
 
Opcje związane z dyskusją Tryby wyświetlania
Stary 20.03.2011, 20:09   #1
jesi
Forumator
 
Avatar użytkownika jesi
 
Data rejestracji: 11.09.2006
Lokalizacja: łódzkie/śląskie
Posty: 884
jesi jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>jesi jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>
Polityka Google

Zebrało mi się trochę, żeby "popsioczyć" na temat polityki Google, a właściwie Gmaila, choć jak to w przypadku tej firmy wszystko jest ze sobą powiązane.
Temat poruszany na wielu forach zagranicznych, jak widać nie tylko mnie drażniący.

Chcemy sobie założyć konto na Gmailu, ja chcę sobie założyć konto na Gmailu. Oczywiście założenie owego konto graniczy z cudem, wybór odpowiedniego loginu graniczy z cudem. Jak zapewne wszystkim wiadomo, loginy raz użyte i usunięte nie wracają do puli wolnych adresów, tak sobie wymyślił Google, podobno polityka prywatności i zabezpieczeń. W tym aspekcie to chyba sami siebie oszukują i przy okazji nas, tak jest i ma być (coś jak Apple). Tak głosi firma, która inwigiluje na wszelkie sposoby. Podobno to dla naszego dobra. Tylko nie mogę zrozumieć tego, że żadna inna firma tak nie robi, czy to Yahoo, Microsoft i ich Hotmail, loginy wracają do puli wolnych adresów.

Kiedyś, w czasach zaproszeń, miałem konto na Gmailu, poużywałem, nie odczułem potrzeby jego pozostawienia i usunąłem, nawet nie pamiętam loginu.
Poza tym, nigdy aż tak wielkiej potrzeby nie odczułem, żeby je mieć. Do teraz.
Zmieniło się to za sprawą Androida, otóż spodobał mi się system i idąc z duchem czasu chciałbym zakupić sobie telefon na tym właśnie systemie.
Nie mogę tego zrobić, bo jak to z Google, wszystko jest ściśle ze sobą powiązane. Tutaj wkracza do boju Gmail. Wiadomo, system bez Gmaila będzie działał, ale właściwie nic na nim nie zrobimy. Market Place, kalendarz, kontakty, synchronizacja wymagają Gmaila. Chcę używać Androida, muszę założyć konto. Jak to zrobić? Jak już wspomniałem, gdzie wybranie sensownego loginu graniczy z cudem.
Chciałbym mieć login imię.nazwisko, albo litera imienia i nazwisko, jak się okazuje, nie jest ono aż takie rzadkie. Ktoś kiedyś założył i usunął, bo konto nie istnieje, ale oczywiście ja nie mogę też go założyć, bo ktoś to zrobił wcześniej, ale zrezygnował.

Piszę o tym bo skoro mam używać Androida i wszelkie kontakty, pocztę chciałbym kierować na konto, które nie brzmi jan.kowalski1256789 albo piesnababy45678. Bo skoro Android i usługi Google ściśle są ze sobą powiązane to wypadałoby, żeby używając tego systemu jakoś sensownie to wyglądało.
Jestem osobą, która nie lubi mieć cyferek przy nicku/loginie, myślę, że nie tylko ja, a tym bardziej loginu z cyferkami i nazwiskiem.

Gdyby tylko z tym był problem, ale Google daje nam kolejne kopniaki, Gmail nie rozróżnia kropki w loginie, czy jest czy nie, bez różnicy. Dochodzi do tego jeszcze wymagane 6 znaków w nazwie. Przecież te elementy w znaczny sposób ograniczają wybór. Żadna inna firma tego nie robi, ale Google wie lepiej.

Przebolałbym te elementy jakoś, gdyby wprowadzone zostały nowe domeny do wyboru tak jak to zrobiły Yahoo i Microsoft (Hotmail), ale kolejny raz, Google wie lepiej, no bo po co?
Oczywiście nie napiszemy swoich sugestii, bo kontakt z Google opiera się tylko i wyłącznie na botach. Google nie słucha, Google tylko informuje.
Dochodzi jeszcze YouTube i powiązanie z Gmailem, spotka nas dokładnie to samo przy próbie założenia konta. W końcu to też jedna wielka baza użytkowników, opierająca się na tych samych zasadach.

Podsumowując, nie to że nie lubię Google, wręcz przeciwnie, ich usługi na tle konkurencji są co najmniej dobre, ale przy takiej polityce i ograniczeniach w dużym stopniu bardzo irytujące.

Pozostaje wybrać Windows Phone i wyszukiwarkę Bing.
jesi jest offline   Odpowiedz cytując ten post

  #ads
CDRinfo.pl
Reklamowiec
 
 
 
Data rejestracji: 29.12.2008
Lokalizacja: Sieć globalna
Wiek: 31
Posty: 1227
 

CDRinfo.pl is online  
Stary 20.03.2011, 20:34   #2
Ormianin
Komandor
 
Avatar użytkownika Ormianin
 
Data rejestracji: 29.07.2002
Lokalizacja: Oława
Posty: 6,348
Ormianin ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Ormianin ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Ormianin ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Ormianin ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Ormianin ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Ormianin ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Ormianin ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Ormianin ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Ormianin ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
Ja tam korzystam jedynie z wyszukiwarki Google i w tym Google jest potentatem... żaden bing czy inny mniej znany system nie ma co konkurować z Google. A to ze Ci się Android nie podoba, czy inna usługa Google to już twój problem...
__________________
----------
pozdrawiam
Ormianin jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 20.03.2011, 21:15   #3
jesi
Forumator
 
Avatar użytkownika jesi
 
Data rejestracji: 11.09.2006
Lokalizacja: łódzkie/śląskie
Posty: 884
jesi jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>jesi jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>
Cytat:
Napisany przez Ormianin Podgląd Wiadomości
A to ze Ci się Android nie podoba, czy inna usługa Google to już twój problem...
Przecież napisałem, że Android mi się podoba i chciałbym używać telefonu z tym systemem, co mi się nie podoba to jego silne powiązanie z Gmailem, a za sprawą ograniczeń jakie stosuje Google przy zakładaniu konta bardzo mnie to drażni i zniechęca do jego wyboru. O innych usługach też napisałem, że wypadają co najmniej dobrze na tle konkurencji i nie neguję ich istnienia, tak samo jak lubię wyszukiwarkę. Po prostu nie mogę zrozumieć tej całej ich polityki. To na prawdę zniechęca do użytkowania wszelakich ich usług.

Czy to mój problem, może i mój, ale napisałem to, bo jak wcześniej wspomniałem, kontakt z kimś "żywym" od Google jest niemożliwy, a gdzieś chciałem przelać tę swoją irytację. Poza tym, zagraniczne fora też co jakiś czas szumią o tym, więc chyba nie tylko ja się z taką polityką nie zgadzam.
jesi jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 20.03.2011, 21:36   #4
Patrix
Pingwin specjalista.
 
Avatar użytkownika Patrix
 
Data rejestracji: 22.06.2002
Lokalizacja: Central Park
Posty: 15,084
Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
Ja na szczęście jak powstawał gmail to założyłem sobie wtedy oficjalną skrzynie z kropką, od niedawna używam jej dopiero

Sam jednak jestem przeciwny rejestracji w innych serwisach poprzez konto google czy facebook (integracja konta czy jak tam)...
__________________
amiga500site
Patrix jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 20.03.2011, 22:50   #5
pali
Թ
 
Avatar użytkownika pali
 
Data rejestracji: 13.02.2003
Posty: 3,066
pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>
Cytat:
Napisany przez jesi Podgląd Wiadomości
Chcemy sobie założyć konto na Gmailu, ja chcę sobie założyć konto na Gmailu. Oczywiście założenie owego konto graniczy z cudem, wybór odpowiedniego loginu graniczy z cudem. Jak zapewne wszystkim wiadomo, loginy raz użyte i usunięte nie wracają do puli wolnych adresów, tak sobie wymyślił Google, podobno polityka prywatności i zabezpieczeń. W tym aspekcie to chyba sami siebie oszukują i przy okazji nas, tak jest i ma być (coś jak Apple). Tak głosi firma, która inwigiluje na wszelkie sposoby. Podobno to dla naszego dobra. Tylko nie mogę zrozumieć tego, że żadna inna firma tak nie robi, czy to Yahoo, Microsoft i ich Hotmail, loginy wracają do puli wolnych adresów.
Wydaje mi się to być jednak bardzo dobrym zabezpieczeniem.

Bez tego zakładając konto, mógłbyś przypadkiem przejąć korespondencję nie do Ciebie kierowaną i odwrotnie: np. trafiasz do więzienia, wychodzisz po kilku latach, konto skasowało się, ale ktoś je założył i czyta listy od twojej dawnej kochanki, która Ciebie poszukuje...

Scenariusze można mnożyć, nie zawsze zabawne.

Zauważ, że użytkownik bezpłatnej wersji GMaila jest dla Googla mocno anonimowy, w tym sensie że umowa nie została potwierdzona żadną płatnością, formą pisemną, deklaracją danych osobowych itp

Stąd, nie wnikając w ogólną ocenę Googla, tutaj nie kłamią: to jest zabezpieczenie przydatne dla użytkownika. To, że niektóre inne firmy tego nie wdrażają, jest ich minusem, a nie plusem. Zresztą pozostali giganci zapewne nie wdrożyli tego przez pewne ograniczenia techniczne, dużo by mówić jakie to ograniczenia.

btw o2.pl ma takie zabezpieczenie

Co ciekawe na o2.pl konto skasowane przez brak aktywności, można odzyskać zakładając je z takim samym hasłem (pojawia się jako czyste, bez maili, kontaktów, historii etc)

Podejrzewam
, że z gmailem jest tak samo.
Technicznie to żaden problem, skoro gdzieś trzymają listę kont usuniętych, to nie problem przechowywać także w kolumnie obok hashe haseł.

Cytat:
Napisany przez jesi Podgląd Wiadomości
Chciałbym mieć login imię.nazwisko, albo litera imienia i nazwisko, jak się okazuje, nie jest ono aż takie rzadkie. Ktoś kiedyś założył i usunął, bo konto nie istnieje, ale oczywiście ja nie mogę też go założyć, bo ktoś to zrobił wcześniej, ale zrezygnował.

Piszę o tym bo skoro mam używać Androida i wszelkie kontakty, pocztę chciałbym kierować na konto, które nie brzmi jan.kowalski1256789 albo piesnababy45678. Bo skoro Android i usługi Google ściśle są ze sobą powiązane to wypadałoby, żeby używając tego systemu jakoś sensownie to wyglądało.
Jestem osobą, która nie lubi mieć cyferek przy nicku/loginie, myślę, że nie tylko ja, a tym bardziej loginu z cyferkami i nazwiskiem.
Fajnie, że wracają czasy Internetu, gdzie ludzie chcą legitymować się imieniem i nazwiskiem

Zauważ co m.in. koduje znaczek @ - oznacza on do, do kogo
jasio@xxx.com znaczy wyślij pocztę na serwer xxx.com, a serwer już będzie wiedział gdzie jest jasio
innymi słowy jasio jest podzbiorem xxx.com

Jeśli nazywasz się Jan Kowalski, to jako Jan jesteś podzbiorem Kowalskich, stąd adres typu
jan@kowalski.com
jest jak najbardziej naturalny.
A jeśli jest więcej Janów Kowalskich, to no problem, rozpowszechniasz mail w formacie np:
jan+przydomek@kowalski.com
czy jak tam chcesz.

I to wszystko ten zły Google za friko daje Musisz sobie tylko domenę wynająć i podpiąć do Google Apps.

Cytat:
Napisany przez jesi Podgląd Wiadomości
Gdyby tylko z tym był problem, ale Google daje nam kolejne kopniaki, Gmail nie rozróżnia kropki w loginie, czy jest czy nie, bez różnicy. Dochodzi do tego jeszcze wymagane 6 znaków w nazwie. Przecież te elementy w znaczny sposób ograniczają wybór. Żadna inna firma tego nie robi, ale Google wie lepiej.
Nie gniewaj się, ale to są braki w twoim doświadczeniu

Problem kropek w adresach mail jest o wiele starszy niż Google. To wynika z pewnych norm i starego uniksowego softu, który był zgodnie z nimi napisany - to są jeszcze lata nawet 70. Dużo by o tym mówić, ale mniej więcej wynika to z tego że dawne adresy mail były tożsame z kontem shell na różnorakich terminalach. Potem ludzie zauważyli potrzebę kropek i powstała możliwość robienia aliasów na mail z kropką - statycznych z kropką w określonym miejscu lub dynamicznych z kropką w dowolnym miejscu.

W krajach takich jak USA i Francja, przed epoką Windows były w użyciu maszyny UNIX-like i inteligencja techniczna wiedziała co oznacza kropka. Dla Googla pierwszym i najważniejszym rynkiem są te kraje i zapewne nie widział on sensu zmieniania tych przyzwyczajeń, co mogłoby prowadzić do nieporozumień j.w.

Oczywiście w infrastrukturze Googla nie ma już dawnych ograniczeń technicznych, odtworzyli oni tylko dotychczasowe właściwości (i to nie od razu)

Cytat:
Napisany przez jesi Podgląd Wiadomości
Przebolałbym te elementy jakoś, gdyby wprowadzone zostały nowe domeny do wyboru tak jak to zrobiły Yahoo i Microsoft (Hotmail), ale kolejny raz, Google wie lepiej, no bo po co?
Google postawił na prostotę adresu, "test telefoniczny".
Oprócz tego ma to pewne zalety czysto techniczne, ale dużo byłoby gadać.
Tak czy siak - Gugiel bodajże jako jedyny oferuje darmowe konto w twojej domenie, więc w czym problem?

Cytat:
Napisany przez jesi Podgląd Wiadomości
Oczywiście nie napiszemy swoich sugestii, bo kontakt z Google opiera się tylko i wyłącznie na botach. Google nie słucha, Google tylko informuje.
(...)
Czy to mój problem, może i mój, ale napisałem to, bo jak wcześniej wspomniałem, kontakt z kimś "żywym" od Google jest niemożliwy, a gdzieś chciałem przelać tę swoją irytację. Poza tym, zagraniczne fora też co jakiś czas szumią o tym, więc chyba nie tylko ja się z taką polityką nie zgadzam.
Google ma polski oddział, forum nawet mają, gdzie pracownicy Googla odpowiadają na pytania!

Znowu wybacz, naprawdę nie chcę Ciebie urazić, ale czy spodziewasz się, że szef Googla zadzwoni do Ciebie, użytkownika bezpłatnych usług, aby wyjaśnić skąd się kropki w mailach wzięły?

Google ma też ciekawą politykę odsiewania nieprzemyślanych zgłoszeń - niektóre kontakty czy ogłoszenia o pracę trzeba sobie wyguglać rozwiązując zagadki logiczne


Cytat:
Napisany przez jesi Podgląd Wiadomości
(...) jak to z Google, wszystko jest ściśle ze sobą powiązane. (...)
O i to może być problem. A nawet nie to powiązanie samo w sobie, tylko budowanie zamkniętego ekosystemu, odizolowanego od reszty Internetu. Tutaj właściwe jest porównanie Google do Facebooka czy Apple.

Jest to świeży problem, jedni widzą w tym małe zagrożenie, inni potężne - ale na pewno jest o czym rozmawiać. Natomiast to o czym Ty mówisz, to nie są żadne problemy, tylko drobne właściwości których sensu nie uchwyciłeś. Podpierałeś się jakimiś innymi forami, ale wybacz po raz trzeci: gdzieś dzwoni, tylko nie wiesz w którym kościele

Ostatnio zmieniany przez pali : 20.03.2011 o godz. 22:59
pali jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 20.03.2011, 22:56   #6
pali
Թ
 
Avatar użytkownika pali
 
Data rejestracji: 13.02.2003
Posty: 3,066
pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>
Cytat:
Napisany przez Patrix Podgląd Wiadomości
Ja na szczęście jak powstawał gmail to założyłem sobie wtedy oficjalną skrzynie z kropką, od niedawna używam jej dopiero
(...)
Jeśli w loginie masz kropkę, to sprawdź czy ktoś nie używa wersji bez kropki. Kiedyś tak się dało (miałem tak)
Sprawdź po prostu logując się, bez kropki. Jeśli nie zostaniesz zalogowany, to masz problem
pali jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 20.03.2011, 23:06   #7
M@X
Get a Mac!
 
Avatar użytkownika M@X
 
Data rejestracji: 18.04.2003
Posty: 10,547
M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>M@X jest wybitnie uzdolniony i zna sie rzeczowo na sprawach <1500 - 1999 pkt>
Dawno nie widzialem na tym forum tak ciekawego merytorycznie tematu. Reputa dla Was obu - sledze z zaciekawieniem!
__________________
"Android to syfiasty, zabugowany, irytujący, zaprojektowany przez idiotów,
lagujący, udający otwarty i wolny system." - sobrus

Hosting na świetnych warunkach z rewelacyjnym wsparciem:
M@X jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 21.03.2011, 01:05   #8
jesi
Forumator
 
Avatar użytkownika jesi
 
Data rejestracji: 11.09.2006
Lokalizacja: łódzkie/śląskie
Posty: 884
jesi jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>jesi jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>
Cytat:
Napisany przez pali Podgląd Wiadomości
Wydaje mi się to być jednak bardzo dobrym zabezpieczeniem.

Bez tego zakładając konto, mógłbyś przypadkiem przejąć korespondencję nie do Ciebie kierowaną i odwrotnie: np. trafiasz do więzienia, wychodzisz po kilku latach, konto skasowało się, ale ktoś je założył i czyta listy od twojej dawnej kochanki, która Ciebie poszukuje...

Scenariusze można mnożyć, nie zawsze zabawne.
Czy to dobre zabezpieczenie, nie wydaje mi się. Przytoczony przez ciebie przykład ma sens, jednakże gdybyśmy przypadkiem dostali maila adresowanego nie do ciebie, można go zignorować lub kulturalnie odpisać, że nie jesteś tą osobą. Nie ma kontaktu czyli koniec kontaktu z tym adresem, poszukujesz innego sposobu, przynajmniej ja wychodzę z takiego założenia. Przecież przy założeniu nowej skrzynki mamy ją czystą i nikt chyba nie oczekuje na niej wcześniejszej korespondencji.

Cytat:
Napisany przez pali Podgląd Wiadomości
Zauważ, że użytkownik bezpłatnej wersji GMaila jest dla Googla mocno anonimowy, w tym sensie że umowa nie została potwierdzona żadną płatnością, formą pisemną, deklaracją danych osobowych itp

Stąd, nie wnikając w ogólną ocenę Googla, tutaj nie kłamią: to jest zabezpieczenie przydatne dla użytkownika. To, że niektóre inne firmy tego nie wdrażają, jest ich minusem, a nie plusem. Zresztą pozostali giganci zapewne nie wdrożyli tego przez pewne ograniczenia techniczne, dużo by mówić jakie to ograniczenia.
To prawda, jest anonimowy, ale to nie oznacza, że trzeba wprowadzać takie ograniczenia. Ja uważam to za minus, bo jak wiadomo firmy o takiej renomie/potędze chcą pozyskiwać jak najwięcej użytkowników, a takim postępowaniem ich odpychają od siebie. Ilu moich znajomych rezygnuje z Gmaila ze względów, które przytoczyłem, w szczególności "wiecznej" blokady kiedyś wykorzystanej nazwy.

Cytat:
Napisany przez pali Podgląd Wiadomości
btw o2.pl ma takie zabezpieczenie

Co ciekawe na o2.pl konto skasowane przez brak aktywności, można odzyskać zakładając je z takim samym hasłem (pojawia się jako czyste, bez maili, kontaktów, historii etc)
Tego nie wiedziałem.

Cytat:
Napisany przez pali Podgląd Wiadomości
Podejrzewam, że z gmailem jest tak samo.
Technicznie to żaden problem, skoro gdzieś trzymają listę kont usuniętych, to nie problem przechowywać także w kolumnie obok hashe haseł.
Tutaj niestety nie jest tak samo, w żaden sposób nie ma możliwości odzyskania raz użytej nazwy użytkownika, ba, jest jeszcze jeden kopniak, o którym nie wspomniałem. Założysz konto o nazwie przykładowo "miroslaw", wtedy nie możesz już założyć konta o zbliżonej nazwie, przykładowo "miros1aw". Po usunięciu pierwszego na "czarną listę" trafia również druga nazwa, ta podobna.

Cytat:
Napisany przez pali Podgląd Wiadomości
Fajnie, że wracają czasy Internetu, gdzie ludzie chcą legitymować się imieniem i nazwiskiem
Jak człowiek jest starszy to zaczyna pewne rzeczy dostrzegać inaczej Poza tym, człowiek podczas korespondencji lepiej postrzega osobę legitymującą się nazwiskiem, nawet samym imieniem i powiedzmy literą nazwiska, niż osobę z mailem typu ***8222;piesnababy***8221;.

Cytat:
Napisany przez pali Podgląd Wiadomości
Zauważ co m.in. koduje znaczek @ - oznacza on do, do kogo
jasio@xxx.com znaczy wyślij pocztę na serwer xxx.com, a serwer już będzie wiedział gdzie jest jasio
innymi słowy jasio jest podzbiorem xxx.com

Jeśli nazywasz się Jan Kowalski, to jako Jan jesteś podzbiorem Kowalskich, stąd adres typu
jan@kowalski.com
jest jak najbardziej naturalny.
A jeśli jest więcej Janów Kowalskich, to no problem, rozpowszechniasz mail w formacie np:
jan+przydomek@kowalski.com
czy jak tam chcesz.

I to wszystko ten zły Google za friko daje Musisz sobie tylko domenę wynająć i podpiąć do Google Apps.
Nie zupełnie za friko, jest koszt domeny Nie o to chodzi, korzystając z usług Google chciałbym jednak używać ich domeny. Może to tylko mój wymysł, ale tak już mam.

Cytat:
Napisany przez pali Podgląd Wiadomości
Nie gniewaj się, ale to są braki w twoim doświadczeniu

Problem kropek w adresach mail jest o wiele starszy niż Google. To wynika z pewnych norm i starego uniksowego softu, który był zgodnie z nimi napisany - to są jeszcze lata nawet 70. Dużo by o tym mówić, ale mniej więcej wynika to z tego że dawne adresy mail były tożsame z kontem shell na różnorakich terminalach. Potem ludzie zauważyli potrzebę kropek i powstała możliwość robienia aliasów na mail z kropką - statycznych z kropką w określonym miejscu lub dynamicznych z kropką w dowolnym miejscu.

W krajach takich jak USA i Francja, przed epoką Windows były w użyciu maszyny UNIX-like i inteligencja techniczna wiedziała co oznacza kropka. Dla Googla pierwszym i najważniejszym rynkiem są te kraje i zapewne nie widział on sensu zmieniania tych przyzwyczajeń, co mogłoby prowadzić do nieporozumień j.w.

Oczywiście w infrastrukturze Googla nie ma już dawnych ograniczeń technicznych, odtworzyli oni tylko dotychczasowe właściwości (i to nie od razu)
Oczywiście, że się nie gniewam. Masz rację, moje doświadczenia z komputerami na pewno nie są na tak zaawansowanym poziomie, zaczęło się mniej więcej w połowie lat 90 od pierwszego komputera, przez nie dawno ukończone studia, po dzień dzisiejszy. Jak to mówią, człowiek uczy się cały czas. Bo w końcu za parę lat nic z tego nie będzie aktualne, tym bardziej w tematyce komputerów i technologii.
Co do kropek, dzięki za trochę historii. Szczerze to nie mam potrzeby używania ich w loginach/nazwach, nawet wolę bez, wspomniałem tylko o nich jako o kolejnym ograniczeniu, które umniejsza bazę dostępnych nazw.

Cytat:
Napisany przez pali Podgląd Wiadomości
Google postawił na prostotę adresu, "test telefoniczny".
Oprócz tego ma to pewne zalety czysto techniczne, ale dużo byłoby gadać.
Tak czy siak - Gugiel bodajże jako jedyny oferuje darmowe konto w twojej domenie, więc w czym problem?
Miałoby zalety, gdyby nie tak duża popularność i pozycja na rynku. Yahoo i Microsoft widząc ciągle rosnącą bazę użytkowników zrobił ukłon w stronę tych przyszłych. W końcu to kolejne wolne adresy i osoba, która ma wybór pomiędzy jkowalski3567 na Gmailu, a jkowalski na Hotmailu, wybierze ten drugi, ja bym tak zrobił.
Co do swojej domeny, tak jak napisałem trochę wyżej. Co nie zmienia faktu, że to jak najbardziej plus.

Cytat:
Napisany przez pali Podgląd Wiadomości
Google ma polski oddział, forum nawet mają, gdzie pracownicy Googla odpowiadają na pytania!

Znowu wybacz, naprawdę nie chcę Ciebie urazić, ale czy spodziewasz się, że szef Googla zadzwoni do Ciebie, użytkownika bezpłatnych usług, aby wyjaśnić skąd się kropki w mailach wzięły?

Google ma też ciekawą politykę odsiewania nieprzemyślanych zgłoszeń - niektóre kontakty czy ogłoszenia o pracę trzeba sobie wyguglać rozwiązując zagadki logiczne
Wiem, że jest polski oddział, z tym, że użytkownik darmowych usług nie ma co oczekiwać na pomoc. O forum także wiem, czytam je czasami, jednakże w większości przypadków to nie pracownik Google odpowie, a ktoś inny z forumowiczów. Wałkowane wiele razy sugestie na temat tych nieszczęsnych adresów są jak rzucanie grochem o ścianę. Ta sama odpowiedź, tak jest i musi być. Google wie lepiej, po co wprowadzać coś czego domagają się inni użytkownicy. Na temat usunięcia konta i jego przywrócenia też nie pogadasz, bo są od tego boty, innego sposobu nie ma.
Wcale nie oczekuję, że szef Gogle do mnie zadzwoni, po prostu dobrze czasem jest dostać odpowiedź od żywej osoby lub w ogóle z taką się skontaktować. Z Google tego nie zrobisz, nie ma absolutnie żadnego maila kontaktowego, same formularze, do których dokopiesz się jak masz szczęście, po czym nie masz co liczyć na jakąkolwiek odpowiedź. Czytałem już o tych próbach kontaktu.

Cytat:
Napisany przez pali Podgląd Wiadomości
O i to może być problem. A nawet nie to powiązanie samo w sobie, tylko budowanie zamkniętego ekosystemu, odizolowanego od reszty Internetu. Tutaj właściwe jest porównanie Google do Facebooka czy Apple.

Jest to świeży problem, jedni widzą w tym małe zagrożenie, inni potężne - ale na pewno jest o czym rozmawiać. Natomiast to o czym Ty mówisz, to nie są żadne problemy, tylko drobne właściwości których sensu nie uchwyciłeś. Podpierałeś się jakimiś innymi forami, ale wybacz po raz trzeci: gdzieś dzwoni, tylko nie wiesz w którym kościele
Tak jak mówisz, to jest potężny problem.
To o czym ja piszę, zgodzę się, są to właściwości takiego systemu, jednakże dla mnie kompletnie nie zrozumiałe. Nie nazwałem ich problemami, tylko ograniczeniami. Ogranicza się w ten sposób potencjalnych użytkowników określonych usług, skoro inne firmy nie mają takiego zwyczaju. Pewnie ma to jakiś sens i na pewno jest to czymś uwarunkowane, ale moim zdaniem kompletnie bez sensu. Potencjalni użytkownicy będą szukać innych rozwiązań.
jesi jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 21.03.2011, 09:05   #9
mdfire
Cogito ergo doleo
 
Avatar użytkownika mdfire
 
Data rejestracji: 24.04.2005
Lokalizacja: Somewhere in time
Posty: 379
mdfire zaczyna zdobywać reputację <1 - 49 pkt>
Krótkie wyjaśnienie sprawy kropek na gmail:

" Może się zdarzyć, że otrzymasz wiadomość wysłaną na adres wyglądający podobnie do Twojego, ale różniący się liczbą lub rozmieszczeniem kropek. Zdajemy sobie sprawę, że świadomość otrzymywania cudzej poczty na własny adres e-mail może być niepokojąca, pragniemy jednak uspokoić: oba te adresy są Twoje.

Gmail nie rozpoznaje w nazwach użytkowników kropek jako znaków, można więc dodawać lub usuwać kropki z adresu Gmail bez zmiany faktycznego adresu docelowego. Wszystkie wiadomości wysyłane na te adresy dotrą do Twojej skrzynki odbiorczej i wyłącznie do niej. W skrócie:
o jankowalski@gmail.com = jan.ko.w.al.s.ki@gmail.com
o jankowalski@gmail.com = JANKOWALSKI@gmail.com
o jankowalski@gmail.com = Jan.Kowalski@gmail.com

Wszystkie te adresy należą do tej samej osoby. Możesz to sprawdzić, próbując zalogować się za pomocą swojej nazwy użytkownika z dodaną lub usuniętą kropką. Za każdym razem otwarte zostanie Twoje konto.

Jeśli otrzymasz pocztę wyglądającą na przeznaczoną dla kogoś innego, prawdopodobnie nadawca pomylił się przy wpisywaniu adresu ***8211; tak samo jak czasem zdarza się wykręcić zły numer telefonu. W takim przypadku zalecamy skontaktowanie się z nadawcą lub witryną i powiadomienie o zaistniałym błędzie.

Ostatnia sprawa: w usłudze Google Apps kropki są rozpoznawane. Jeśli Twoja nazwa użytkownika ma zawierać kropkę, poproś administratora domeny o dodanie preferowanej nazwy użytkownika jako pseudonimu."

Ze swojej mogę dodać, że dzięki temu otrzymałem już kilka ważnych maili, które w innym wypadku na pewno by do mnie nie trafiły.
mdfire jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 21.03.2011, 12:10   #10
Patrix
Pingwin specjalista.
 
Avatar użytkownika Patrix
 
Data rejestracji: 22.06.2002
Lokalizacja: Central Park
Posty: 15,084
Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
Cytat:
Napisany przez pali Podgląd Wiadomości
Jeśli w loginie masz kropkę, to sprawdź czy ktoś nie używa wersji bez kropki. Kiedyś tak się dało (miałem tak)
Sprawdź po prostu logując się, bez kropki. Jeśli nie zostaniesz zalogowany, to masz problem
Loguję się obojętnie jak wpiszę:
imie.nazwisko lub imienazwisko

W sumie to nawet nie wiedziałem o tym
Login bez kropki to jest jakiś alias do loginu z kropką, i poczta wysłana na ten bez kropki trafi na ten z kropką ?
Czemu miałbym problem gdyby mnie nie zalogowało ?

Edit.
Dobra dotarłem właśnie do posta @mdfire, który to wyjaśnia.
__________________
amiga500site
Patrix jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 21.03.2011, 19:13   #11
pali
Թ
 
Avatar użytkownika pali
 
Data rejestracji: 13.02.2003
Posty: 3,066
pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>
Patrix,
mówiłeś że dawno temu zakładałeś GMail, a na początku można było założyć konto
foo.bar@gmail.com
a potem
foobar@gmail.com
i były to dwa osobne konta.

Ja tak zrobiłem i po zaprzestaniu logowania się na konto bez kropki, GMail mi automagicznie połączył oba konta w jedno, gdy już wprowadzili te zabezpieczenia. Teraz mogę logować się z kropką lub bez, a głównym adresem jest ten z kropką (widać go w prawym rogu webaplikacji).

Trochę namieszali z tym, że od razu tego nie wprowadzili.

Cytat:
Ostatnia sprawa: w usłudze Google Apps kropki są rozpoznawane. Jeśli Twoja nazwa użytkownika ma zawierać kropkę, poproś administratora domeny o dodanie preferowanej nazwy użytkownika jako pseudonimu.
Zgadza się.
Rozwiązaniem może być ustanowienie catch-all, czyli konta na które spływają wszystkie maile nie pasujące do żadnego konta/pseudonimu.

Zdawać sobie trzeba jednak sprawę, że w ten sposób można niechcący podejrzeć czyjąś korespondencję, wysłaną na adres z literówką.

Catch-all można też zastosować tworząc np. system maili dla niewielkiej firmy. Np. maile kontakt@foobar.pl i biuro@foobar.pl mogą trafiać do jednej skrzynki catch-all, bez robienia aliasów i dalej np. sortujemy to filtrami, przesyłamy dalej itd itp

jesi,
pozostanę przy swoim zdaniu co do użyteczności rozwiązań GMaila
Namawiam jednak do Google Apps, naprawdę fajna sprawa. Domeny są teraz tanie, to jedyny wydatek. W razie czego mogę pomóc w konfiguracji (na forum of kors).

Chociaż przyznam, że nie mam pojęcia czemu jabber z GA przestał mi się komunikować z zewnętrznymi serwerami
pali jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 21.03.2011, 19:35   #12
Patrix
Pingwin specjalista.
 
Avatar użytkownika Patrix
 
Data rejestracji: 22.06.2002
Lokalizacja: Central Park
Posty: 15,084
Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>Patrix ma z czego być dumnym <1000 - 1499 pkt>
Cytat:
Napisany przez pali Podgląd Wiadomości
Patrix,
mówiłeś że dawno temu zakładałeś GMail, a na początku można było założyć konto
foo.bar@gmail.com
a potem
foobar@gmail.com
i były to dwa osobne konta.

Ja tak zrobiłem i po zaprzestaniu logowania się na konto bez kropki, GMail mi automagicznie połączył oba konta w jedno, gdy już wprowadzili te zabezpieczenia. Teraz mogę logować się z kropką lub bez, a głównym adresem jest ten z kropką (widać go w prawym rogu webaplikacji).
Założyłem konto wtedy jak otworzyli rejestrację bez zaproszeń, nie wiem kiedy to było dokładnie - dla mnie dawno temu
Zrobiłem to impulsywnie wtedy bo w końcu to od googla, ale nie rozesłałem tego adresu do znajomych i przestałem się na nie logować.
Jakoś 1,5 roku temu sobie o nim przypomniałem (nie ja sam ale papierowy notes ) i zacząłem używać.
Skoro tak piszesz, że były problemy to widać miałem trochę szczęścia bo wiem, że mam kilku imienników w Polsce.
__________________
amiga500site
Patrix jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 21.03.2011, 20:29   #13
andy
logged out
CDRinfo VIP
 
Avatar użytkownika andy
 
Data rejestracji: 12.07.2003
Lokalizacja: /home
Posty: 12,518
andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>andy jest wzorem do naśladowania <650 - 999 pkt>
Cytat:
Napisany przez jesi
Chcemy sobie założyć konto na Gmailu, ja chcę sobie założyć konto na Gmailu. Oczywiście założenie owego konto graniczy z cudem, wybór odpowiedniego loginu graniczy z cudem. Jak zapewne wszystkim wiadomo, loginy raz użyte i usunięte nie wracają do puli wolnych adresów, tak sobie wymyślił Google, podobno polityka prywatności i zabezpieczeń. W tym aspekcie to chyba sami siebie oszukują i przy okazji nas, tak jest i ma być (coś jak Apple). Tak głosi firma, która inwigiluje na wszelkie sposoby. Podobno to dla naszego dobra. Tylko nie mogę zrozumieć tego, że żadna inna firma tak nie robi, czy to Yahoo, Microsoft i ich Hotmail, loginy wracają do puli wolnych adresów.
Akurat w tym popieram posunięcie Google. Email dzisiaj jest narzędziem bardzo ważnym, rejestrując się w serwisach podajemy adres email, służy on potem do resetu hasła czy odbierania notyfikacji w obserwowanych tematach.
Nie muszę chyba pisać o zagrożeniach jakie z tego wynikają...

Cytat:
Nie mogę tego zrobić, bo jak to z Google, wszystko jest ściśle ze sobą powiązane.
To jest jeden z największych minusów Androida - powiązanie z firmą na G...

Cytat:
Chcę używać Androida, muszę założyć konto. Jak to zrobić? Jak już wspomniałem, gdzie wybranie sensownego loginu graniczy z cudem.
Chciałbym mieć login imię.nazwisko, albo litera imienia i nazwisko, jak się okazuje, nie jest ono aż takie rzadkie. Ktoś kiedyś założył i usunął, bo konto nie istnieje, ale oczywiście ja nie mogę też go założyć, bo ktoś to zrobił wcześniej, ale zrezygnował.
Cóż w tym momencie muszę przyznać paliemu rację. Jeżeli nie ma wolnego loginu @gmail.com, wykup domenę i przenieś na darmowy DNS jak zacznie ci się kończyć umowa. Zapłacisz raz i będziesz miał pocztę w swojej domenie. Rozwiązanie jest świetne(używam), oprócz poczty można podpiąć inne usługi jak kalendarz, zdjęcia, czytnik, dokumenty czy grupy dyskusyjne.
Takie konto do (20?) adresów email jest za darmo.

Cytat:
Gdyby tylko z tym był problem, ale Google daje nam kolejne kopniaki, Gmail nie rozróżnia kropki w loginie, czy jest czy nie, bez różnicy. Dochodzi do tego jeszcze wymagane 6 znaków w nazwie. Przecież te elementy w znaczny sposób ograniczają wybór.
Mnie to akurat ani nie razi, ani nie zachęca. Wszędzie podaję swój login z @gmail z kropką - jakoś tak ładniej wygląda.
Cytat:
Żadna inna firma tego nie robi, ale Google wie lepiej.
Zauważ tylko jedno - skrzynke masz za darmo! Nic nie płacisz! Jak dla mnie GMail mimo innych swoich wad (np. wycinanie załączników zawierających pliki exe lub exe spakowane do zip'a) prezentuje się o wiele lepiej od konkurencji.
Po pierwsze jako jeden z pierwszych portali pocztowych wprowadził dostęp via IMAP - rewelacyjna sprawa na dostęp do skrzynki.
Filtr antyspamowy, brak dodawanych reklam do wiadomości(o2 chyba tutaj góruje ), bezpieczeństwo - niedługo będzie można używać dwuskładnikowej autoryzacji!
To wszystko masz za darmo!

Cytat:
Dochodzi jeszcze YouTube i powiązanie z Gmailem, spotka nas dokładnie to samo przy próbie założenia konta. W końcu to też jedna wielka baza użytkowników, opierająca się na tych samych zasadach.
YouTube to przecież produkt GMaila więc czemu się dziwisz?

Zresztą jak dla mnie powinny się upowszechnić serwisy OpenID - jeden ID i logujesz się gdzie chcesz, co prawda wiążą się z tym nowe zagrożenia ale to temat na inną dyskusję.

Cytat:
Podsumowując, nie to że nie lubię Google, wręcz przeciwnie, ich usługi na tle konkurencji są co najmniej dobre, ale przy takiej polityce i ograniczeniach w dużym stopniu bardzo irytujące.

Pozostaje wybrać Windows Phone i wyszukiwarkę Bing.
Googla nie lubię za to że coraz bardziej się od niego uzależniam Poczta (GMail i Google Apps, GoogleReader(rewelka!), Kalendarz... itd.). Teraz co by się stało jak nagle Google wybucha?



Podsumowując, do Googla można się przyczepić do wielu rzeczy, jednak blokowanie raz użytych loginów to moim zdaniem świetne rozwiązanie. Znacząco zmniejsza ilość loginów jednak każdy kij ma dwa końce - nie ma idealnego rozwiązania tak aby 100% osób była zadowolona.
__________________
XMPP: andrzej(at)czerniak.info.pl
andy jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 21.03.2011, 20:31   #14
jesi
Forumator
 
Avatar użytkownika jesi
 
Data rejestracji: 11.09.2006
Lokalizacja: łódzkie/śląskie
Posty: 884
jesi jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>jesi jak się przyłoży ma szansę zostać specem <150 - 249 pkt>
Cytat:
Napisany przez pali Podgląd Wiadomości
jesi,
pozostanę przy swoim zdaniu co do użyteczności rozwiązań GMaila
Namawiam jednak do Google Apps, naprawdę fajna sprawa. Domeny są teraz tanie, to jedyny wydatek. W razie czego mogę pomóc w konfiguracji (na forum of kors).

Chociaż przyznam, że nie mam pojęcia czemu jabber z GA przestał mi się komunikować z zewnętrznymi serwerami
Każdy ma prawo do własnego zdania Moje jest niezmienne.
Co do GA też narazie nie skorzystam, ale dzięki, będę wiedział do kogo się zwrócić w razie problemów gdybym się zdecydował.

Cytat:
Napisany przez Patrix Podgląd Wiadomości
... to widać miałem trochę szczęścia bo wiem, że mam kilku imienników w Polsce.
W czepku się urodziłeś Ja niestety takiego szczęścia nie miałem
jesi jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Stary 21.03.2011, 21:35   #15
pali
Թ
 
Avatar użytkownika pali
 
Data rejestracji: 13.02.2003
Posty: 3,066
pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>pali wyróżnia się na forum <450 - 549 pkt>
Cytat:
Napisany przez andy Podgląd Wiadomości

Cóż w tym momencie muszę przyznać paliemu rację. Jeżeli nie ma wolnego loginu @gmail.com, wykup domenę i przenieś na darmowy DNS jak zacznie ci się kończyć umowa. Zapłacisz raz i będziesz miał pocztę w swojej domenie. (...)
Sprecyzuję:
domenę "abonujesz" na rok z opcją pierwszeństwa przy przedłużeniu (niektóre domeny na min. 2-3 lata). Przedłużenie jest zawsze płatne (chyba nie ma ani jednej domeny z jednorazową płatnością na "całe życie"). Przy egzotycznych domenach warto wczytać się w zasady, kto może przejąć domenę, jakie są reguły przedłużania itd itp - bo oprócz globalnych zasad ICANN, wiele zależy od lokalnych partnerów.

Na darmowy DNS możesz delegować domenę od razu po jej uaktywnieniu przez registrara, nie musisz czekać końca umowy (chyba, że jakiś cudaczny registrar, ale tego to chyba nikt już nie blokuje....). Tutaj zdaje się pomieszałeś z możliwością zmiany registrara przy końcu umowy.

Registrarzy zazwyczaj mają własne DNS, dostępne gratis dla klientów. Czy warto przenosić na free DNS czy w ogóle inny DNS, to zależy od konkretnego przypadku. Zazwyczaj warto i można jeszcze rozbić obsługę na 2-3 operatorów (np. primary NS, secondary NS + mirror). Grunt, że dobry DNS można uzyskać za darmo w dobrej jakości.

Cytat:
Napisany przez andy Podgląd Wiadomości
Takie konto do (20?) adresów email jest za darmo.
50 skrzynek pocztowych + 30 aliasów na każdą z tych skrzynek, co daje razem 1500 adresów.

Jednym z nowych ficzerów (od tej aktualizacji miesiąc temu) jest możliwość wpięcia wielu domen. Stąd 1500 należy pomnożyć przez ilość domen (nie wiem jaka jest maksymalna ilość domen, być może no limit)
pali jest offline   Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz na post


Twoje uprawnienia:
Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz umieszczać załączników
Nie możesz edytować swoich postów

BB codeWłączone
EmotikonkiWłączone
Kody [IMG]Włączone
Kody HTML są Wyłączone

Teleport

Podobne dyskusje
Dyskusja Autor Forum Odpow. Ostatni Post
Co zrobić z tematem POLITYKA? Bartez Propozycje, sugestie, błędy forum 127 14.10.2010 06:15
Wieszający się komputer. Różne BSOD, Brak pomysłów silent22 Komputery - oprogramowanie i sprzęt 18 17.04.2009 15:33
Tajne centrum serwerowe Google MacGyver Off topic 13 25.06.2006 20:52
G-Drive na google mallow Off topic 22 26.04.2006 21:39
Google suggest czyli sugestie wyszukiwarki :) Air Off topic 5 14.12.2004 19:01


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 19:23.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.