Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Komputery - oprogramowanie i sprzęt (https://forum.cdrinfo.pl/f113/)
-   -   Linux (https://forum.cdrinfo.pl/f113/linux-91587/)

Kogoro 15.05.2013 15:49

Cytat:

Napisany przez sobrus (Post 1251050)
No tak, ale jak się zastanwić nad konsekwencjami, to wychodzi że wcale nie jest tak różowo.

I pojawia się pytanie: czy każdy system musi być zoptymalizowany pod początkujących? Czy warto dla nich wszystko poświęcać? Czy coś łatwiejszego w użyciu jest automatycznie lepsze?

Łatwiejsze w użyciu jest tylko łatwiejsze.
Można sobie wyobrazić menadżera oprogramowania, który działa w trybie dla początkujących i zaawansowanych.

Nie sądzę, żeby dystrybucje dla zaawansowanych zniknęły.

Cytat:

Napisany przez sobrus (Post 1251050)

Jeżeli każda aplikacja będzie miała swój zestaw bibliotek, to pojawią się jak wspomniał Berion luki, wydajność spadnie, a instalacja spuchnie do rozmiarów Windowsa lub większych.
Aplikacje również mocno zwiększą objętość, a automatyczne centralizowane aktualizacje systemu z repo staną się bardziej problematyczne. I nagle się okaże, że zaczynają trapić nas te same problemy co użytkowników Windowsa.

Taka dystrybucja pewnie powstanie. Możliwe, ze będzie to ubuntu. Pytanie tylko na ile taka koncepcja zdobędzie popularność.

Cytat:

Napisany przez sobrus (Post 1251050)
Statycznie kompilować aplikacje można pod Linuksa już teraz i nikt chyba nie broni zrobić z tego paczek, ale jeżeli używasz SolydX to zapewne Twój system ze wszystkimi programami zajmuje kilka GB (ja się mieszczę zależnie od kompa w 2-4GB). Gdyby tak wszyscy kompilowali to pewnie zajmowałby kilkadziesiąt i czar lekkiego szybkiego bezpiecznego systemu pryska :(

Mój system jest nieco bardziej napuchnięty, bo oprócz KDE mam jeszcze XFCE, czasem testuje także inne środowiska graficzne. Podobnie bywa z programami. LibreOffice także swoje waży.

Jeszcze niedawno zarzekałem się, że na LMDE pozostanę dłużej, ale cóż.
SolydXK jest bardzo młodą dystrybucją, na razie poza pierwszą setką w rankingu distrowatch, ale już notowana i ciągle awansuje. Prosta w obsłudze i bardzo stabilna. Mogę tylko polecić.

sobrus 15.05.2013 19:57

Poza Ubuntu jeszcze PC-BSD ma takie rozwiązanie. Ale to mu w popularności specjalnie nie pomogło. Ubuntu ma dużo większe szanse.

Co do SolydXK to w zasadzie nie skłamałeś, bo to jest (a w zasadzie było) LMDE.
Schoelje założył tą dystrybucję ze dwa miesiące temu po tym jak nie dogadał się z Clemem co to kształtu LMDE Xfce Edition.

Sądząc po nagłym i nieoczekiwanym "zejściu" LMDE Xfce i szybkim zamknięciu tematu podejrzewam, że Clem nie życzył sobie aby nieoficjalna dystrybucja nazywała się wciąż LMDE, a Schoelje nie chciał dołączyć do projektu.
Ale czy tak było naprawdę mogę się tylko domyślać.

KDE i Xfce nie są za bardzo wspierane przez Minta więc gdybym ich używał - to pewnie też siedziałbym już na SolydXK. Więc sie Tobie nie dziwie.

Kogoro 16.05.2013 08:03

Cytat:

Napisany przez sobrus (Post 1251076)
Co do SolydXK to w zasadzie nie skłamałeś, bo to jest (a w zasadzie było) LMDE.
Schoelje założył tą dystrybucję ze dwa miesiące temu po tym jak nie dogadał się z Clemem co to kształtu LMDE Xfce Edition.


Sądząc po nagłym i nieoczekiwanym "zejściu" LMDE Xfce i szybkim zamknięciu tematu podejrzewam, że Clem nie życzył sobie aby nieoficjalna dystrybucja nazywała się wciąż LMDE, a Schoelje nie chciał dołączyć do projektu.
Ale czy tak było naprawdę mogę się tylko domyślać.

Taka też była moja geneza zmiany dystrybucji. Dokonałem tego w ostatniej dekadzie marca. Nawet nie musiałem instalować systemu od nowa. :P

Cytat:

Napisany przez sobrus (Post 1251076)
KDE i Xfce nie są za bardzo wspierane przez Minta więc gdybym ich używał - to pewnie też siedziałbym już na SolydXK. Więc sie Tobie nie dziwie.

Dokładnie o to chodzi. Choć KDE pierwotnie ściągnąłem z repo ZevenOS - Neptune.
Podobnie jak pod LMDE jestem podpięty pod repo SIDa (a tu teraz dużo, dużo nowych pakietów).

Berion 19.05.2013 14:57

Skompilowałem sobie pewien program i nie mogę go uruchomić. Posiada ikonkę z rombem, ;] atrybut wykonywalny i mimo, że na nim dwuklikam to Ubuntu 12.04.2 twierdzi, że: "Brak dostępnych programów do otwarcia pliku "nazwa_pliku". Odpalając z terminalu nic się nie dzieje.

Upewniłem się, że na pewno jest wykonywalny przez "ls -l" i niby jest. Próbowałem zarówno "sudo chmod +x nazwa_pliku", a nawet w desperacji "sudo chmod 777 nazwa_pliku". Efekt jest taki sam jak w pierwszym akapicie.

???

pali8 19.05.2013 16:13

Kod:

strace
Kod:

ltrace

Berion 19.05.2013 18:18

Przespałem się, włączam, działa... WTF?

A narzędzia ciekawe. Nie wiedziałem, że takie istnieją. ;d

nimal 26.06.2013 13:41

no i stalo sie - linux zagoscil na stale w moim netbooku
wybralem lubuntu 13.04 z uwagi na teoretycznie niskie wymagania sprzetowe, co w przypadku Nokii Booklet 3G ma kluczowe znaczenie - model ten ma rewelacyjny czas pracy na baterii ale podla wydajnosc
niestety posiada tez grafike Intel GMA500, ktora nie dosc, ze slaba, to jeszcze nie jest wspierana przez praktycznie zadnego unixa - ubuntu ma wbudowane stery, dlatego wybor padl na ten system zamiast jeszcze lzejszego puppy

i pojawily sie problemy:

1. mimo zmiany w zarzadzaniu energia ustawien wszyskich na nigdy ekran gasnie po kilku minutach od ostatniej akcji (nie dotyczy ogladania filmow) - jak to zmienic

2. po zamknieciu klapki na obojetnie jaki czas (nawet pol sekundy) ekran juz sie nie wlacza po jej otwarciu - nie mam innego wyjscia niz twardy reset, bo zadna kombinacja klawiszy ani wpisywaniem hasla nie przywraca zycia urzadzeniu
probowalem zmiany ustawien akcji zamkniecia klapki na blokuj ekran, wybieralem tez nic nie rob i nic nie pomaga
znalazlem taka solucje http://askubuntu.com/questions/24896...id-is-reopened
ale nie ma u mnie katalogu acpi - czyzbym mial nie zainstalowana obsluge acpi? jak to sprawdzic i doinstalowac?

3. sciagnolem ze strony Intela stery do grafiki (podejzewajac ze moze to ich wina) i nie moge ich zainstalowac - wyzuca komunikat, ze terminal nie ma uprawnien administratora - glupie pytanie - jak wlaczyc terminal z uprawnieniami administratora? wczesniej nie mialem tego komunikatu instalujac inne dodatki czy usuwajac rozne rzeczy

4. nie moge uruchomic filmu w pelnym oknie - probowalem VLC (zawiesza sie, musze go zabic zeby dalej korzystac z kompa) oraz odtwarzacza z gnome (film idzie plynnie ale w czarnej ramce). przypuszczam ze ma to zwiazek z grafika - czyli punkt 3.

prosze o pomoc :D

edit:
nie upieram sie przy pozostaniu w Lubuntu, tylko szkoda mi czasu na testowa przesiadke na inny system z uwagi na pokazna objetosc /home ;)

sobrus 26.06.2013 14:30

GMA500 to niestety nie jest twór Intela, tylko PowerVR SGX535. A ta firma nie lubi linuksa :(

I faktycznie słyszałem że ze sterownikami na linuksa jest troche problem, w przeciwieństwie do normalnych GMA które mają świetne wsparcie w kernelu bezpośrednio od Intela.

Nie ma konta administratora, bo to ubuntu. Ale możesz zrobić to przez sudo:

"sudo polecenie"

będzie wykonane z prawami administratora.

Ale w Ubuntu jest specjalne narzędzie do instalowania tzw "sterowników własnościwych". Spróbuj go - moze zainstaluje zamknięte sterowniki automatycznie.
Powinno być gdzieś w menu.

PS. Linux zmienia się bardzo szybko, dziś katalog acpi jest, jutro pójdzie update i moze go nie być ;) Dystrybucje też różnią się między sobą. Także sie nie przejmuj ze coś jest inaczej niz w instrukcji. Skoro komputer umie mniej wiecej zarządzać zasilaniem to raczej obsługe ACPI masz. Podejrzewam lipne sterowniki do grafiki.

nimal 26.06.2013 14:39

faktycznie, o sudo nie pomyslalem przeklepujac machinalnie komendy z solucji - sprobuje i dam znac, dzieki :)
a jak uruchomic obsluge ACPI? mam dziwne przeczucie, ze to by rozwiazala irytujaca sprawe nie wlaczajace sie ekranu

sobrus 26.06.2013 14:43

Spróbuj tego narzędzia do instalowania sterowników własnościowych. Nie mam ubuntu więc nie wiem jak sie to dokładnie nazywa, ale wiem że jest.
Powinno wyszukać urządzenie i umożliwić zainstalowanie zamkniętych sterowników paroma kliknięciami.

Jeżeli nie miałbyś ACPI to wydaje mi sie, że komputer m.in nie potrafiłby sie wyłączyć po zamknięciu systemu
Jak sterowniki do grafiki są marne, to mogą powodować problem z wybudzaniem, od braku obrazu po całkowity zwis kompa.

nimal 26.06.2013 21:32

to narzedzie to Manager Pakietow Synaptic - za jego posrednictwem probowalem zainstalowac ACPI i zaawansowane opcje zarzadzania energia, ale nic nie pomoglo/nie widze zmian

wygaszanie ekranu przypadkiem zwalczylem - byl to taki glupi domyslny w systemie wygaszacz polegajacy na wylaczeniu ekranu... juz go nie ma :D
anyway cala reszta problemow pozostala bez zmian
w akcie despreacji poprobuje chyba inne dystrybucje...

sudo oczywiscie dziala, ale pojawia mi sie komunikat bledu - zla wersja lub brak LPIA zaleznie od pakietu z rozpakowanego sterownika - wiec d.

nimal 26.06.2013 21:50

hmm...
po zastosowaniu komendy
sudo mv /usr/lib/pm-utils/sleep.d/99video /usr/lib/pm-utils/99video
majacej poprawiac problem z wybudzania z uspienia okazalo sie, ze kombinacja klawiszy FN+F8 (rozjasnianie ekranu) powoduje przywrocenie ekranu do zycia po zamknieciu i ponownym otwarciu pokrywy

czy de facto z 4 wypisanych problemow rozwiazne sa juz trzy :D to forum jest bezcenne :D

pozostaje ostatni - 4. nie moge uruchomic filmu w pelnym oknie - probowalem VLC (zawiesza sie, musze go zabic zeby dalej korzystac z kompa) oraz odtwarzacza Gnome MPlayer (film idzie plynnie ale w czarnej ramce)

nie udalo mi sie zainstalowac sterow Intela (opis powyzej) anie znalesc zadnych innych w repozytorium z Managera Pakietow Synaptic, a wlaczenie akceleracji video pewnie by rozwiazalo problem
nie wiem jeszcze czy dziala wyjscie HDMI (nie sprawdzalem) i myszka na BT (tez nie sprawdzalem) oraz mam problem z touchpadem, ale to na ta chwile drugorzedne sprawy - zajme sie tym po rozwiazniu problemu odtwarzania filmow na pelnym ekranie
VLC muli... MPlayer dziala plynnnie, ale nie ma przyspieszania odtwarzania - co bardzo polubilem w VLC

sobrus 27.06.2013 07:12

Nie chodzi mi o synaptics :nie:.
Raczej coś na kształt DDM (Device Driver Manager).
Tak to sie nazwa w Mincie, w Ubuntu też prawie na pewno jest.

Wszystkie Twoje problemy są w zasadzie związane z grafiką i ekranem. Dlatego moim zdaniem podstawowym zadaniem powinno być zainstalowanie dobrych sterowników, jeżeli takie istnieją.

W weekend instalowałem na netbooku Acera 1410 Minta 15, który bazuje na Ubuntu i wszystko działało od razu zaskakująco dobrze. Ale on ma bodajże GMA4500.

A niestety z GMA500 jest ból, o czym można sobie przeczytać tutaj:
http://www.phoronix.com/scan.php?pag...tem&px=MTMyODA
Szczerze to ja bym sobie linuksa na tym odpuścił, z tego co widzę nie mozna liczyć na żadną akceleracje - jeżeli ekran w ogóle działa to już jest sukces :/

Wszystkie podziękowania za zaistniałą sytuację należy kierować do firmy Imagination Technologies, która zabrania Intelowi wydanie sterowników (sam Intel ma z tego powodu problemy - Moblin).
Z tego co wiem Intel już się z nią pożegnał i żaden nowy procesor nie będzie korzystał z PowerVR.

nimal 27.06.2013 07:44

:hmm:
to raczej czegos takiego nie mam, ale jak wroce do domu to kukne za DDR - dzieki :)

ostatni problem rozwiazany - VLC poszedl w kosmos a w MPlayerze wlaczylem akceleracje w preferencjach, wybralem metoda prob i bledow sposob X11 tejze akceleracji i... dziala jak glupie :D

czyli wszystkie 4 opisane problemy rozwiazane - ide poszukac nowych problemow :haha:

Kogoro 27.06.2013 08:29

Cytat:

Napisany przez nimal (Post 1254305)
:hmm:
to raczej czegos takiego nie mam, ale jak wroce do domu to kukne za DDR - dzieki :)

ostatni problem rozwiazany - VLC poszedl w kosmos a w MPlayerze wlaczylem akceleracje w preferencjach, wybralem metoda prob i bledow sposob X11 tejze akceleracji i... dziala jak glupie :D

czyli wszystkie 4 opisane problemy rozwiazane - ide poszukac nowych problemow :haha:

Ewentualnie zainstaluj najnowszego kernela lub pokombinuj z dystrybucjami. Może któraś będzie bardziej lubiła Twój sprzęt.

Z odtwarzaczy sprawdź smplayer (oparty na mplayarze) lub jego fork umplayer. Bardzo wygodne w użytkowaniu programy. Znam osoby, które używają je pod Windowsem. Powinieneś znaleźć w Synapticu.


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 12:55.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2025, vBulletin Solutions Inc.