Forum CDRinfo.pl

Forum CDRinfo.pl (https://forum.cdrinfo.pl/)
-   Napędy optyczne DVD (https://forum.cdrinfo.pl/f15/)
-   -   BenQ 1640 / BenQ EW164B (https://forum.cdrinfo.pl/f15/benq-1640-benq-ew164b-54486/)

Diabolique 19.02.2006 22:05

Cytat:

Napisany przez Conti
Temat o Benq 1640, to na tym urządzeniu
W temacie o Liteonie to na liteonie, o plextorze itd......
Tak na prawde jakie to ma znaczenie ?? I tak nie wiadomo, kiedy płyta się rozklei czy uprzejmy pies zrobi sobie przekąske .... :glupek:

oczywiscie, ale nie kazdy płyte wypalona na 1640 testuje na 1640 a potem pisze sie ze benq to i tamto (juz Wy wiecie co:) skoro benq to tylko benq :]

Znaczenie ma i to duze bynajmniej dla mnie, bo jak wiemy od tego jak zostala nagrana plyta zalezec bedzie jej pozniejsze dzialanie(?) o zjedzeniu przez psa itp nie ma mowy :)

VIZZARD 19.02.2006 22:03

A potem się obrzucamy śnieżkami :boks:

Czyje wyniki są wiarygodniejsze i ECMAjniejsze :podbite:


Będzie fajnie! :jupi2:



:szybksex:

Conti 19.02.2006 21:49

Temat o Benq 1640, to na tym urządzeniu
W temacie o Liteonie to na liteonie, o plextorze itd......
Tak na prawde jakie to ma znaczenie ?? I tak nie wiadomo, kiedy płyta się rozklei czy uprzejmy pies zrobi sobie przekąske .... :glupek:

VIZZARD 19.02.2006 21:41

Bardzo fajne teksty i bardzo budujące... :D

To... na czym testujemy? :fiu:


:matrix:

zene_k 19.02.2006 21:17

Cytat:

Napisany przez bigbluee
Wróćmy an chwile do tematu BIOSów do 1640. Widze, ze na różnych screenach sa różne biosy. BSLB, BSOB. Na biosie BSLB skonczylem śledzić ten watek ale widze, że jest nowszy Bios. Standardowe pytanie. Czy warto flashowac napęd? :) Czy ilość skorygowanych błędów jest większa niz ilość nowo powstałych problemów :)

BSLB i przy takim pozostań

Conti 19.02.2006 20:55

Kontynując wątek błędów i liczenia:

Cytat:

Napisany przez slawekj
..... Błędy PI od 0-8 nie tworzą błędów PIF .....

Ależ już 1 błąd PI może "tworzyć" błąd PIF. A w zasadzie nie tworzyć, bo błędy PI nie tworzą błędów PIF. Błędne bajty tworzą zarówno błędy PI jak i PIF w zależności od rozmieszczenia. Najwyżej można napisać, że 1 błąd PI współistnieje z 1 błędem PIF.

Cytat:

Napisany przez slawekj
Analizując Kolegi wykres i max błąd PIF=6 wartość błędu PI powinna wynosić ok. 48-56. W tym miejscu wartość PI=5.

I się prawie zgadza - lekko skrzywić głowę i jest jak najbardziej OK - trzeba zawsze pamiętać, że to przybliżenie..

Cytat:

Napisany przez slawekj
Na początku testu występują błędy PI=6 a PIF 1-2. Przy takich wartościach błędów PI nie powinno być PIF.
W testach na BenQ brak symetrii. :tak!:
Przy błędach PI poniżej 8 nie powinny występować błędy PIF. A występują i to duże.

Przy błędach PI = 8 może być 8 błędów PIF bo mają do tego prawo :tak!: , a symetri to nie musi być w baaaardzo dużych zakresach


Co do biosu - "L" jest nadal dobry :) .

P.S.
pawelblu - bity, bajty - ważna rzecz ale nie zmienia to sposobu liczenia błędów PI i PO / PIF ani ogólnych zależności / braku zależności na wykresach.

A należy przede wszystkim pamiętać o tym, że to wszystko to przybliżenie a nie wyrocznia. :piwo:

pawelblu 19.02.2006 20:49

Conti z jednym wyjatkiem - ten algorytm nie operuje na bitach - najnizszym poziomem abstrackcji na jakim operuje sa bajty.

Zwracam jeszcze uwage na to ze ten tekst jedynie wspomina o istnieniu tych danych kontrolnych PI i PO. Nie opisuje ich zastosowania (tzn te dane sa uzywane PRZED lub PO policzeniu bledow - bezposrednio w nim nie uczestnicza - tak wynika z tego tekstu).

bigbluee 19.02.2006 20:40

Wróćmy an chwile do tematu BIOSów do 1640. Widze, ze na różnych screenach sa różne biosy. BSLB, BSOB. Na biosie BSLB skonczylem śledzić ten watek ale widze, że jest nowszy Bios. Standardowe pytanie. Czy warto flashowac napęd? :) Czy ilość skorygowanych błędów jest większa niz ilość nowo powstałych problemów :)

Conti 19.02.2006 20:20

Ilość załączników: 1
Cytat:

Napisany przez slawekj
:spoko:

Zależność błędów PI i przełożenie na PIF jest proste.

Wiersz bloku ECC, który zawiera co najmniej 1 błędny bajt tworzy błąd PI.
Jeżeli wiersz bloku ECC, zawiera więcej niż 5 błędnych bajtów nie da się go skorygować kodem PI. Powstaje błąd PO.

:niepow:

Standard ECMA-338: "A row of an ECC Block that has at least 1 byte in error constitutes a PI error." => 1 rząd z przynajmniej 1 błędnym bitem = 1 błąd PI (PI error NIE errors).

"A row is 182 bytes long where the last 10 bytes contain PI (Parity Inner) information. An ECC block is 208 rows long where the last 16 rows contains the PO (Parity Outer) information. This gives us a maximum possible PI error amount of 208 errors per block"
Maksymalna możliwa ilość błędów PI w bloku ECC = maksymalna ilość rzędów w bloku A NIE czegokolwiek innego !! Bo w 1 rząd może dać MAX 1 błąd PI.

Więc nie wiem jak liczysz, że 1 błąd PO to musi być przynajmniej 5 błędów PI. A wręcz nie musi, bo 1 błąd PO to co najmniej 5 błędnych bitów w 1 rzędzie a błędy bitów w 1 rzędzie, choćby było ich 100 to 1 błąd PI.

Blok ECC posiada 192 rzędy danych + 16 rzędów korekcji PO = 208 rzędów,
w każdym rzędzie 172 bity + 10 bitów korekcji PI.

Jeśli 1 rząd ma 1 błędny bit to mamy 1 błąd PI,
jeśli 1 rząd ma 10 błędnych bitów to mamy 1 błąd PI i 1 błąd PO.
Jeśli 10 rzędów ma po 1 błędnym bicie to mamy 10 błędów PI i 0 błędów PO.
Jeśli 192 rzędy ma po 1 błędnym bicie, to mamy 192 błędy PI i 0 błędów PO

Więc na wykresie może być w tym samym miejscu 1 błąd PI i 1 płąd PO a tuż obok 190 błędów PI i 0 błędów PO, a tam gdzie mamy 12 błędów PO to musi być minimum 12 błędów PI.

P.S.
wiersz = rząd = row

P.S. 2
Stąd moje wcześniejsze pytania CO TO SĄ błędy PI i PO a nie ile ich może być.
I stąd moja dalsza prośba - poprawcie mnie jeśli się myle i coś pomieszałem.

P.S. 3
Widzę, że interpretuje tak samo jak pawelblu co mnie cieszy.
Czekamy na odpowiedź Sławka :)

P.S. 4
dziękuje pawelblu za zwrócenie uwagi: w moim tekście mają być bajty zamiast bitów - mój błąd.
.

pawelblu 19.02.2006 20:10

Ja chcialbym tutaj sprostowac - z podanego tekstu NIE WYNIKA ze max dopuszczalna wartosc bledow dla ECC 8/1 to 1664/208, z tego tekstu wynika ze MAKSYMALNA wartosc tych bledow jaka sie fizycznie moze pojawic to przy ECC 8/1 to 1664/208 - oznacza to skrajnie najgorsza plyte i juz wiekszych bledow byc nie moze (patrzac na standard). Bo wedlug standardu zlicza sie wadliwe wiersze (oczywiscie te ktore spelnia odpowiednie warunki), a nie same bledy. Wierszy jest 208 w bloku, wiec stad wartosc 1664/208 (wszystkie sa zle).

Nero juz wiele razy pokazywalo wartosci PI powyzej 1664 co sygnalizowalem, wskazuje to na to ze liczy to w jakis inny sposob. Takze to ze pokazuje inaczej niz te standardy jest oczywiste. Natomiast jezeli uznamy ze z tego powodu nero jest zle bo testuje niezgodnie z tymi normami, to kazdy program ktory pokaze wiecej niz 1664 bledow przy ECC 8 lub wiecej niz 208 przy ECC 1 powinien zostac uznany za zly.

Cytat:

Napisany przez slawekj
Pierwszy wykres przedstawia wielkość i ilość błędów PI.
Drugi w zależności od wielkości tych błędów wielkość i ilość błędów skorygowanych kodem PI (błędy PIF).

Jeżeli na wykresie występują błędy PIF oznacza to, że wielkość błędów PI jest większa od 8 i musi być użyty kod PI.
W zależności od wielkości błędów PI musi być proporcjonalnie użyta ilość kodów PI systemu korekcji opartego o kodowanie CIRC.

Jeżeli przy ECC = 8/8 użyto 6 kodów PI to oznacza, że w testowanym bloku ECC o ośmiu wierszach istniały błędy PI wielkości ok. 56.
I ta wartość powinna być na wykresie.
Jest jednak inaczej. Przy wartości PI=5 ( nie mylić z 5-ma błędnymi bajtami) nie ma potrzeby używania kodu PI a więc wykres w tym miejscu nie powinien wykazywać błędu PIF a wykazuje wartość 6.

Wedlug tego co tam jest napisane (link cdfreaks), wartosci bledow liczymy tak:

x PI = istnieje x wierszy w bloku ktore maja co najmniej 1 bledny bajt.
x PIF = istnieje x wierszy w bloku, ktore maja conajmniej 5 blednych bajtow.

Z TEGO WYNIKA ZE PIF MUZE BYC CO NAJWYZEJ TAKIE JAK PI (MOZE BYC MNIEJSZE, ALE NIE MOZNA PRZEWIDZIEC KONKRETNEJ ZALEZNOSCI) I NIE WIEKSZE NIZ 208 lub 1664 (przy ECC 8) ZEBY WYKRES MOZNA BYLO ODNIESC DO ECMA.

Jezeli sa jeszcze jakies opracowania takie jak na cdfreaks to prosze o linki.

slawekj 19.02.2006 19:27

:spoko:

Zależność błędów PI i przełożenie na PIF jest proste.

Wiersz bloku ECC, który zawiera co najmniej 1 błędny bajt tworzy błąd PI.
Jeżeli wiersz bloku ECC, zawiera więcej niż 5 błędnych bajtów nie da się go skorygować kodem PI. Powstaje błąd PO.

Pierwszy wykres przedstawia wielkość i ilość błędów PI.
Drugi w zależności od wielkości tych błędów wielkość i ilość błędów skorygowanych kodem PI (błędy PIF).

Jeżeli na wykresie występują błędy PIF oznacza to, że wielkość błędów PI jest większa od 8 i musi być użyty kod PI.
W zależności od wielkości błędów PI musi być proporcjonalnie użyta ilość kodów PI systemu korekcji opartego o kodowanie CIRC.

Jeżeli przy ECC = 8/8 użyto 6 kodów PI to oznacza, że w testowanym bloku ECC o ośmiu wierszach istniały błędy PI wielkości ok. 56.
I ta wartość powinna być na wykresie.
Jest jednak inaczej. Przy wartości PI=5 ( nie mylić z 5-ma błędnymi bajtami) nie ma potrzeby używania kodu PI a więc wykres w tym miejscu nie powinien wykazywać błędu PIF a wykazuje wartość 6.

Dlatego max 208 błędów PIF x 8 daje max możliwą ilość do skorygowania błędów PI = 1664.
I w tym zakresie powinna działać korekcja każdego napędu i czytnika płyt DVD.

Przykład:
http://forum.cdrinfo.pl/showpost.php...&postcount=102

Testowana płytka została wypalona bezbłędnie. Użyto tylko 6 razy kodów PI przy średnim PI/PIF = 0/0. :spoko:

:)

Conti 19.02.2006 19:08

Cytat:

Napisany przez Diabolique
a wiec nie piszmy ze naped A lepiej "pokazuje" błedy w stosunku do napedu B. na dodatek nie ma zadnego punktu odniesienia zeby to udowodnić.

Ależ piszmy, zawsze jest ciekawiej :P . ... A mamy jakiś punkt odniesienia ?? Co jest punktem odniesienia ??

Jak dla mnie to testy na Benq / Lito-on / Plextorze / i innych są, po prostu są. A czy płyta uzyska 99% czy 92% to wszystko jedno. Ja sobie ustaliłem pewną dopuszczalną granice + bezproblemowy odczyt na 2 napędach i to mi wystarcza.

Kruszenie kopii o wyższość płyty która w teście uzyskała 98% nad taką która uzyskała 96% traktuje humorystycznie.

O jakiejś ułomności testów na Benq może mnie przekonać wynik różniący się o więcej niż odpowiednik 10% w skali cdspeed (patrz procentowa ocena jakości płyty a nie ilość pojedynczych błędów) w porównaniu z testem na uznanym, referencyjnym sprzęcie do testowania płyt dvd.
Kto ma taki sprzęt ??

esem 19.02.2006 18:59

Ilość załączników: 1
Ostatni raz TITANIUM x8 wypalane Nero, pokazuję bo płytka prawie pełna - co ma wyraz w jakości całości...

Diabolique 19.02.2006 18:56

Cytat:

Napisany przez Conti
Bo Sławek ma nową koncepcje na testy ?? Z całym szacunkiem on ma nowe koncepcje na testy z każdym nowym napędem który mu sie spodoba ....

to moze oznaczać stronniczość wobec danego napedu. a nie o to nam chodzi. prawda?

Cytat:

Napisany przez Conti
Skoro wszyscy producenci piszą, że testy te są orientacyjne to proponuje niektórym wylać sobie kubełek zimnej wody na głowe i podchodzić do testów z rozsądkiem i co najmniej 10% tolerancją otrzymanych wyników (pod warunkiem testowania na tym samym napędzie). Będzie zdrowiej. Hmmm, ale nie tak wesoło ....

a wiec nie piszmy ze naped A lepiej "pokazuje" błedy w stosunku do napedu B. na dodatek nie ma zadnego punktu odniesienia zeby to udowodnić.

Conti 19.02.2006 18:52

Cytat:

Napisany przez slawekj
Przy ECC=8/8 max dopuszczalne błędy w/g ECMA to PI/PIF 1664/208.
Błędy PI od 0-8 nie tworzą błędów PIF.
Powyżej tej wartości powstają błędy PIF w zależności od ilości błędnych bajtów w wierszu bloku ECC.
I tak:
8-16 --> błąd PIF =1
16-24 .... =2 itd... (uproszczony schemat)

To ja wszystko mniej więcej wiem i nie o to mi chodzi.

Ja się po prostu pytam nie o ilość dopuszczalnych błędów ale CO TO SĄ te błędy, czym są spowodowane .... krzywo wypalona dziura, pomyłka w .... i jak to się ma do siebie PI, PIF i Jitter.

No i kwestia przełożenie PI na PIF
"A row of an ECC Block that has at least 1 byte in error constitutes a PI error. In any 8 consecutive ECC Blocks the total number of PI errors before correction shall not exceed 280." Błędy (PI) PRZED korekcją. A jak w napędzie wyłączyć korekcje błędów ? Chociażby przez to nie jest to pomiar idealny

"PO (PIF) errors that K-Probe reports is the Parity Inner uncorrectable errors, meaning errors left after PI correction" - z tego nie wynika, że ilość PI przekłada się wprost na PIF. Jeśli wszystkie PI zostaną skorygowane to będzie zero PIF. I tu dochodzimy znowu do korekcji błędow.

I jeszcze to:
"A guideline is to calculate the Parity Inner Uncorrectable errors to 8 ECC sum, which is max 32 (4 x 8) Parity Inner uncorrectable errors, but now we can***8217;t be sure if one of the 8 ECC blocks exceeds the specifications. But if the result exceeds 32 PI uncorrectable errors we know that at least one block have more than 4 PI uncorrectable errors. But if the PO error amount is between 5 and 32 there may still be a block that exceeds the standards."

W szerokim zakresie to tak naprawdę NIE WIADOMO co jest a co nie jest. A jakaś symetria PIF powinna się pojawić dopiero przy dużej ilości błędów PI.

Czyli wszystkie te testy to przybliżenie, mniejsze czy większe ale tylko przybliżenie.


Wszystkie czasy w strefie CET. Aktualna godzina: 01:59.

Powered by vBulletin® Version 3.9.0 LTS
Copyright ©2000 - 2026, vBulletin Solutions Inc.